Zima i restrykcje na granicach zagrażają dzieciom uchodźców i migrantów

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI197005_Med-Res

Genewa, 1 grudnia 2015 r. – Kobiety i dzieci stanowią obecnie ponad połowę uchodźców i migrantów przybywających do Europy drogą morską. Restrykcje na granicach i trudne warunki pogodowe jeszcze bardziej utrudniają ich drogę do Europy.

Od stycznia do listopada 2015 r. ponad 876 000 osób dotarło do Europy pokonując Morze Śródziemne. Odsetek kobiet i dzieci szukających schronienia nadal rośnie.

Według danych greckiej policji, w czerwcu kobiety i dzieci stanowiły 27% wszystkich uchodźców i migrantów. W listopadzie było to już 52%.

Aby jak najlepiej pomóc dzieciom docierającym do Europy, UNICEF przygotowuje się na przyjście zimy i opracowuje plan działań, aby dostosować się do szybko zmieniającej się sytuacji.

Do tej pory zima w Europie była łagodna, ale to się zmienia. Naszym największym zmartwieniem jest to, że mróz i restrykcje na granicach pozostawią tysiące dzieci w stanie zawieszenia, narażone na grypę i choroby układu oddechowego, powiedziała Marie-Pierre Poirier, Specjalny Koordynator UNICEF ds. Kryzysu Uchodźców i Migrantów w Europie. Ciepłe ubrania, szaliki i dziecięce skarpetki to nie wszystko. Te dzieci doświadczyły wojny i niezwykle trudnych warunków, a teraz potrzebują stabilizacji, ochrony i wsparcia.

UNICEF rozpoczął już dystrybucję ubrań zimowych, obuwia dziecięcego, koców, zestawów higienicznych oraz wyposaża odporne na warunki zewnętrzne i ogrzewane Miejsca Przyjazne Dzieciom w krajach, gdzie liczba dzieci – migrantów jest najwyższa: w Chorwacji, Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, Serbii, a także wkrótce w Słowenii i Grecji.

W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby dzieci i kobiet oraz zmiany w strukturze szlaków migracyjnych UNICEF zmodyfikował plan pomocy w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Czarnogórze i Rumunii, a także w Kosowie (Rezolucja RB ONZ nr 1244).

UNICEF współpracuje z UNHCR i Czerwonym Krzyżem w celu rozbudowania sieci Miejsc Przyjaznych Dzieciom oraz miejsc dla matek z dziećmi i przekształcenia ich w Ośrodki Wsparcia Dzieci i Rodzin.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej