UNICEF kończy obchody 70. rocznicy powstania organizacji

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
UNI181989_Med-Res

Warszawa, 1 grudnia 2017 r. - UNICEF Polska zakończy dziś obchody 70-lecia działalności na rzecz dzieci na całym świecie. Z tej okazji w Warszawie odbędzie się uroczysta Gala z udziałem wielu zaproszonych gości, z którymi organizacja współpracowała przez ostatnie lata. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Ishmael Beah, Ambsador Dobrej Woli UNICEF.

Inauguracja obchodów miała miejsce w listopadzie 2016 r. w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), gdzie została wykonana światowa prapremiera oratorium „Canticum puerorum” – „Śpiewy Dzieci” skomponowanego przez Eugeniusza Knapika na prośbę Emila Wąsacza.

Rok po wydarzeniach w Katowicach chcemy jeszcze raz podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w działania UNICEF oraz przypomnieć, że pomysłodawcą UNICEF był Polak, dr Ludwik Rajchman, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. W tym kontekście fakt, że przez ostatnie 15 lat Polacy i Polska przekazali około 100 milionów złotych na pomoc dzieciom w najuboższych zakątkach świata cieszy podwójnie.

Polska była beneficjentem programów UNICEF przez 55 lat. Dopiero od 2002 roku prowadzone są zbiórki, których celem jest wsparcie działań organizacji w krajach rozwijających się. Jednym z pierwszych miejsc na świecie, do których trafiła polska pomoc było Sierra Leone. Dlatego gościem specjalnym zakończenia obchodów 70-lecia UNICEF w Polsce jest Ishmael Beah, Światowy Ambasador Dobrej Woli UNICEF, a kiedyś dziecko, które zostało uratowane przez UNICEF.

Ishmael Beah był ofiarą trwającej kilkanaście lat wojny w Sierra Leone. W czasie konfliktu stracił rodzinę, a on sam zmuszony był do wzięcia udziału w walkach jako dziecko – żołnierz. Po uwolnieniu z armii, na skutek działań UNICEF został objęty specjalnym programem pomocy i reintegracji. Dzięki olbrzymiej determinacji zdobył wykształcenie, został pisarzem i działaczem na rzecz praw człowieka. Szczególnie bliskie są mu kwestie związane z pomocą dzieciom w krajach objętych wojną, m.in. w Syrii.

Gala UNICEF to nie tylko spotkanie przyjaciół organizacji. Jednym z ważnych punktów programu będzie licytacja obrazów podarowanych przez znakomitych polskich artystów, którzy zdecydowali się przekazać swoje dzieła na szczytny cel, jakim jest pomoc dzieciom poszkodowanym na skutek konfliktu w Syrii. Podczas Gali w Warszawie 5 dzieł będzie licytowanych na żywo, natomiast pozostałe 22 obrazy można wylicytować do 3 grudnia na portalu rynku sztuki Artinfo.pl.

Galę uświetni również występ młodych polskich pianistów: Krzysztofa Książka, Łukasza Krupińskiego i Konrada Skolarskiego, którzy reprezentują Partnera Artystycznego Gali – Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Goście będą mogli również posłuchać występu skrzypaczki – Agaty Szymczewskiej. Część artystyczną Gali zakończy występ Wiesława Ochmana, artysty opery - tenora, reżysera, malarza.

Partnerem Artystycznym Gali wieńczącej obchody 70-lecia UNICEF jest również firma Steinway & Sons. Dzięki jej uprzejmości goście będą mieli okazję wysłuchać muzyki wykonywanej na instrumencie Boston designed by Steinway & Sons. Jest to fortepian, który tego roku świętuje jubileusz 25-lecia. Boston, zaprojektowany i wykonany przez znakomitego producenta fortepianów Steinway & Sons, charakteryzuje się głębokim i bogatym brzmieniem. Jego dźwięk dopełni elegancką uroczystość w Hotelu Westin. Nie ma przecież lepszego połączenia niż dwa szlachetne jubileusze: 70-lecie UNICEF oraz 25-lecie Bostona.

Oprócz hotelu Westin partnerami 70-lecia UNICEF są: pracownia projektowa AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o., Fundacja Banku Zachodniego WBK, biuro podróży ITAKA, Kulczyk Foundation, firma Mayland, NOSPR, Wydawnictwo Muzyczne Polskiego Radia, a także Firmy Wspierające: Centrum Medyczne Damiana, Hitachi oraz ABA Papier. Serdecznie dziękujemy firmie Sony za wypożyczenie kamery, która pozwoli nam na udokumentowanie zakończenia obchodów 70-lecia UNICEF.

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej