Sudan Południowy: 5 lat od wybuchu konfliktu 15 tysięcy dzieci jest zaginionych lub rozdzielonych z rodzinami

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF_5_lat_wojny_w_Sudanie_Poludniowym

Ponadto ćwierć miliona najmłodszych jest zagrożonych śmiercią głodową.

Dżuba, Sudan Południowy, 13 grudnia 2018 r. – Pięć lat od wybuchu konfliktu w Sudanie Południowym 15 tysięcy dzieci jest zaginionych lub rozdzielonych z rodzinami. Problemem jest niedożywienie, które bezpośrednio zagraża życiu 250 tysiącom najmłodszych.

Z powodu walk ponad 4 miliony ludzi (z czego większość to dzieci) musiało opuścić swoje domy. Od początku konfliktu UNICEF połączył z rodzinami niemal 6 tysięcy dzieci i objął leczeniem 630 tysięcy maluchów cierpiących z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia.

Każde połączenie dziecka z rodziną jest wynikiem miesięcy, a nawet lat pracy nad poszukiwaniem zaginionych krewnych w kraju wielkości Francji, ale bez podstawowej infrastruktury, mówi Leila Pakkala, Dyrektor Regionalny UNICEF ds. Afryki Wschodniej
i Południowej. Dzieci bez opieki i rozdzielone z rodzinami są bardziej narażone na przemoc
i wykorzystanie. Dlatego ich powrót do rodziców jest tak ważny.

Podpisane niedawno porozumienie pokojowe między stronami konfliktu daje nadzieję na poprawę losu najmłodszych i lepsze dotarcie z pomocą humanitarną do osób przebywających na obszarach wcześniej niedostępnych.

Pięć lat konfliktu i brak bezpieczeństwa w tym kraju sprawiły, że dzieci w Sudanie Południowym straciły prawie wszystko. UNICEF szacuje, że 1,2 mln najmłodszych jest niedożywionych, z czego 250 tysięcy jest zagrożonych śmiercią głodową – to najwyższa liczba od początku wojny. Ponadto około 2,2 mln dzieci nie chodzi do szkoły, co stawia Sudan Południowy na pierwszym miejscu na świecie w tej niechlubnej statystyce.

Od początku wojny w Sudanie Południowym UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi:

  • Zbadał 1,5 mln dzieci pod kątem niedożywienia
  • Zaszczepił niemal 6 mln najmłodszych
  • Zapewnił czystą wodę dla 800 tysięcy osób
  • Umożliwił uwolnienie niemal 3 tysięcy dzieci-żołnierzy
  • Objął wsparciem psychologicznym ponad 1,4 mln najmłodszych
  • Wsparł rejestrację 550 tysięcy noworodków
  • Zapewnił dostęp do edukacji dla 1,5 mln dzieci

UNICEF apeluje o 179 mln dolarów, aby w 2019 roku nieść pomoc humanitarną dla dzieci
w Sudanie Południowym. Liczy się każda, nawet najmniejsza kwota. Pomóc można poprzez stronę unicef.pl/sudan

Dołącz do akcji:

slide_podglad_button

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej