„Dziecko to dziecko” - 100% naszej przyszłości

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Do inicjatywy „Dziecko to dziecko” dołączają kolejni, utalentowani polscy artyści.

© UNICEF/Vallejo

W grudniu, gdy większość Polaków oczekuje na wspólne świętowanie w gronie bliskich osób i snuje plany na nowy rok, UNICEF apeluje o najwyższe w swojej historii wsparcie humanitarne. Nie bez przyczyny. Jak podaje organizacja, w 2022 ponad 177 mln najmłodszych ze 145 krajów będzie potrzebować ratującej życie pomocy. A przecież dzieci to 33% ludności i - bez względu na kraj pochodzenia, status materialny czy kolor skóry - 100% naszej przyszłości.

Dziecko to dziecko - Afryka

Przed nami wyjątkowy czas, kojarzący się z pachnącą choinką, prezentami i ciepłem domowego ogniska. Niestety nie wszystkim. Setki milionów osób na całym świecie nieprzerwanie mierzy się z problemem wojny, głodu czy braku dostępu do podstawowych środków medycznych. Wśród nich są również istoty najbardziej bezbronne - dzieci. Przypomina o tym UNICEF Polska w akcji „Dziecko to dziecko. Ideą przedsięwzięcia jest uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby i prawa najmłodszych. Tych, którzy mieli mniej szczęścia rodząc się oraz wychowując w niezwykle trudnych i niespokojnych czasach. Tymczasem, niezależnie od miejsca urodzenia, rasy czy płci – dziecko jest zawsze dzieckiem i zasługuje na godne warunki do życia.

-  Tylko w 2019 roku doszło do około 24 tys. poważnych naruszeń praw dzieci. W Jemenie 400 tys. maluchów cierpi na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia, ponad 2 mln nie chodzi do szkoły, a kolejne 4 mln jest zagrożonych wypadnięciem z systemu edukacji. W samej Etiopii około 15,6 mln potrzebuje pomocy humanitarnej. Jednym z naszych priorytetów jest podjęcie wszelkich działań, aby każde dziecko mogło funkcjonować i rozwijać się w bezpiecznym środowisku. Niezależnie od tego, czy jest to Omara z Nigru, Gosson z Jemenu czy Hasnaa i jej rodzeństwo z Syrii. Stąd akcja „Dziecko to dziecko”mówi Paweł Barski, Dyrektor Marketingu i Komunikacji UNICEF Polska

Do inicjatywy „Dziecko to dziecko” dołączają kolejni, utalentowani polscy artyści, tworząc serie rysunków przedstawiających dzieci, w sposób charakterystyczny dla regionu ich pochodzenia. W ramach akcji, na profilach UNICEF Polska w mediach społecznościowych, publikowane są prace rysowników wraz z ciekawostkami dotyczącymi dzieci z danego kontynentu. Niebawem uruchomiona zostanie również sprzedaż gadżetów z grafikami twórców. Dochód z ich sprzedaży umożliwi UNICEF dotarcie z pomocą humanitarną tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. UNICEF Polska zachęca do włączenia się w akcję kolejnych twórców, którzy chcieliby przełożyć swój talent na realną pomoc. Przekonuje do tego również Miriola Dzik, autorka serii rysunków „KURA”, która jako pierwsza wsparła akcję.

Dziecko to dziecko - Europa

- Z ogromną przyjemnością dołączyłam do akcji „Dziecko to dziecko”, do czego zachęcam również innych rysowników. Każdy może to zrobić na swój sposób i w stylistyce, która jest mu najbliższa. A w grupie siła! Wierzę, że wspólnie uda nam się zwrócić uwagę na potrzeby i prawa dzieci z całego świata, a także uwrażliwić na te kwestie dorosłych – mówi Miriola Dzik, artystka i autorka serii „KURA dla UNICEF Polska”.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej