Ubóstwo menstruacyjne w obozach dla uchodźców w Kaczin (Mjanma)

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UNICEF i partnerzy rozdają podpaski i bieliznę dziewczętom w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych w Mjanmie

© UNICEF/Nyan Zay Htet

Jest ciężko. O tych sprawach się nie rozmawia. Zużyte podpaski higieniczne trzymam w plastikowej torbie, dopóki nie przyjedzie śmieciarka, by opróżnić główny kontener na odpady. Niestety przyjeżdża tylko raz na tydzień – mówi bardzo wstydliwie 19-letnia Zaw Mar Luu, która mieszka w obozie dla uchodźców w Kaczin w Mjanmie.

Podobnie jak Zaw Mar Luu, kobiety i dorastające dziewczęta żyjące w obozach dla uchodźców w Mjanmie, walczą, by przeżyć okres bezpiecznie i godnie. Dla wielu z nich głównym problemem jest brak darmowych podpasek oraz prywatności w namiotach, w których może mieszkać nawet 6 osób. Takie warunki nie zapewniają nawet miejsca na wysuszenie po praniu wielorazowych podpasek. Ponadto podczas pory deszczowej panuje duża wilgotność, co sprzyja rozwijaniu się infekcji. 

W Mjanmie coraz mniej środków publicznych przeznaczanych jest na walkę z ubóstwem menstruacyjnym. W stanie Kaczin zaledwie jedna trzecia kobiet i dziewcząt używa podpasek.

UNICEF i partnerzy rozdają podpaski i bieliznę dziewczętom w obozie dla osób wewnętrznie przesiedlonych w Mjanmie

© UNICEF/Htet

Dzięki wsparciu UNICEF (oraz lokalnych organizacji) w obozie dla uchodźców w Kaczin odbywają się regularne spotkania edukacyjne dotyczące menstruacji. Podczas nich kobiety i dziewczęta mogą otwarcie porozmawiać o swoich problemach, dowiedzieć się więcej o swoim ciele i otrzymać darmowe środki higieniczne, w tym podpaski jednorazowe.

Spotkania są także okazją do omówienia rozwiązań, które poprawiają komfort kobiet i dziewcząt podczas okresu. Jednym z nich jest stworzenie systemu, w którym pojemniki na zużyte podpaski zostałyby umieszczone wewnątrz toalet, by zapewnić większą prywatność podczas miesiączkowania.

Pomóż nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić okres bez troski.

Spotkania są także okazją do omówienia rozwiązań, które poprawiają komfort kobiet i dziewcząt podczas okresu

© UNICEF/Htet

Edukacja i darmowe środki higieniczne
Macarena Aguilar

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej