Trzy młode kobiety, trzy historie i jeden cel: zmienić świat

Ten tekst przeczytasz w 6 minut.
Dziewczęta biorą sprawy w swoje ręce!

© UNICEF/Schermbrucker

Do 2050 r. 1/3 wszystkich dzieci na świecie będzie pochodzić z Afryki. Z okazji obchodzonego 25 maja na całym świecie Dnia Afryki poznaj historie trzech młodych kobiet z Sudanu Południowego, Lesotho i RPA, które robią wszystko, aby spełnić swoje marzenia. Zikra Gibriel, Malitsietsi Malepa i Sebabatso Ncephe zmieniają świat na lepsze!

Pomimo ogólnej poprawy warunków życia, dostępu do edukacji czy zmniejszenia skali skrajnego ubóstwa, które można było zauważyć przez ostatnie 20 lat, to wciąż przed wieloma krajami na kontynencie afrykańskim stoją liczne wyzwania. Historie trzech dziewcząt reprezentujących różne kraje Afryki pokazują, jak dzięki determinacji i ciężkiej pracy można realizować swój potencjał oraz dać szansę na lepszą przyszłość.

Zikra Gibriel – młoda reporterka

Zikra Gibriel ma 17 lat i pochodzi z Sudanu Południowego

© UNICEF/Ryeng

Zikra Gibriel ma 17 lat i pochodzi z Sudanu Południowego. Jest blogerką i najczęściej pisze o tym, jak wygląda życie dziewcząt w jej kraju. Piszę w imieniu nas wszystkich – córek Sudanu Południowego. Wczesne małżeństwa, ograniczony dostęp do edukacji i niewiele szans na realizację potencjału to nasza rzeczywistość, mówi Zikra. Zdaniem Zikry rząd i społeczności muszą współpracować, aby zapewnić dziewczętom dostęp do opieki medycznej, edukacji czy informacji o prawidłowych praktykach higienicznych. Młode kobiety powinny mieć także możliwość zdobywania umiejętności życiowych. 

My, dziewczyny, potrzebujemy ochrony i inwestycji w nasz potencjał. Czy jesteśmy stworzone tylko do gotowania, sprzątania, mycia i spełniania ludzkich pragnień? A kto wysłucha naszych problemów i im zaradzi?, pyta Zikra. Niektóre z nas nie zdobywają wykształcenia, ale mają w sobie wiele talentów, zdolności i umiejętności. Niestety nie mają możliwości ich wykorzystania, ponieważ brakuje im wiedzy i nie ma nikogo, kto by nam powiedział, co robić.

Zika zaangażowała się w program UNICEF U-Report. U-Report to platforma, która pozwala wzmacniać głos młodych ludzi i umożliwić im udział w podejmowaniu ważnych dla nich decyzji. Potrzebujemy wsparcia, aby mieć możliwość realizacji marzeń i aspiracji; musimy być także zwolnione od ciężarów, których nie jesteśmy w stanie udźwignąć. To jest mój cel, dodaje Zikra Gibriel.

Malitsietsi Malepa zmienia ochronę zdrowia

Malitsietsi Malepa zmienia ochronę zdrowia

© UNICEF/Samie-Jacobs

24-letnia Malitsietsi Malepa mieszka w dystrykcie Berea w Lesotho. Jest jedną z uczestniczek inicjatywy „Let Youth Lead” realizowanej przez UNICEF we współpracy z rządem Lesotho. Celem programu jest umożliwienie młodym ludziom i pracownikom ochrony zdrowia monitorowania usług zdrowotnych przyjaznych młodzieży. Często zdarza się, że pracownicy medyczni świadczą usługi zdrowotne młodym ludziom, ale rzadko otrzymują informację zwrotną na temat tego, jakie doświadczenia mają młodzi z ochroną zdrowia.

Malitsietsi odwiedza swoich rówieśników i rozmawia z nimi na temat usług medycznych oraz ich doświadczeń. Następnie idzie na spotkania z pielęgniarkami i przekazuje im informacje o reakcjach młodych ludzi. Jest wiele rzeczy, które dotyczą nas, młodych. Dlatego nie powinniśmy pozwalać innym ludziom na podejmowanie decyzji w naszym imieniu bez wzięcia naszego głosu pod uwagę. Wielu dorosłych nie zna naszych potrzeb, więc powinniśmy głośno powiedzieć, czego potrzebujemy i co chcemy, aby się zmieniło, mówi Malitsietsi. Moim celem jest, aby ochrona zdrowia była przyjazna młodym ludziom i aby moi rówieśnicy znali swoje prawa w kontakcie z placówkami medycznymi. To bardzo ważne, dodaje.

Sebabatso Ncephe błogosławieństwem dla społeczności Ivory Park

Dziewczęta biorą sprawy w swoje ręce!

© UNICEF/Schermbrucker

Sebabatso Ncephe ma zaledwie 19 lat, ale ciężką pracą i determinacją osiągnęła już bardzo wiele. Chcę zmienić świat, zwłaszcza osób ubogich i bezbronnych, mówi Sebabatso, której imię można przetłumaczyć jako „błogosławieństwo”. 

Sebabatso mocno wierzy w obronę praw, zwłaszcza dziewcząt. Sebabatso jest uczestniczką programu „Techno Girl”, wspieranego przez UNICEF. „Techno Girl” wspiera naukę dziewcząt w dziedzinach technicznych (nauki ścisłe, technologia, inżynieria i matematyka). Udział w programie przygotowuje ją do przyszłej pracy, jednocześnie zachęcając do wiary w swoje marzenia. Dziewczyna już stała się wzorem do naśladowania i inicjatorką pozytywnych zmian w swojej społeczności.

To miejsce niezrealizowanych marzeń. Tu się rodzisz, tu mieszkasz, rzucasz szkołę, zdobywasz chłopaka, a potem zachodzisz w ciążę. Wiele dziewczyn nie kończy szkoły, mówi Sebabatso o Ivory Park, gdzie mieszka z rodziną. Ivory Park to gęsto zaludnione miasteczko położone 35 kilometrów na północny wschód od Johannesburga w RPA. Miasteczko jest dotknięte bezrobociem i przestępczością. To jest dom Sebabatso, której misją jest zmienianie swojej społeczności poprzez dawanie pozytywnego przykładu. Dziewczyna ma nadzieję, że zachęci młodych do walki i realizacji swoich marzeń. 

Uważam, że urodzenie się biednym nie jest wyborem, ale umrzeć w ubóstwie to już wybór, podkreśla Sebabatso. Większość dziewcząt w mojej społeczności nie studiuje, ale potem ciężko jest im znaleźć pracę bez żadnych kwalifikacji i znajomości. 

Jednym z wielu pomysłów Sebabatso jest opracowanie programu, który uczy ludzi ich praw. Mógłby mieć zastosowanie nie tylko w jej społeczności, ale w całej Afryce. Pomyślałam, że byłoby pomocne, gdyby szpital był w stanie komunikować się z pacjentami, np. wysyłając powiadomienia do osób starszych, które zapominają wziąć leki, lub do osób zakażonych wirusem HIV, które borykają się ze stygmatyzacją w szpitalach podczas odbierania leków antyretrowirusowych, mówi dziewczyna. 

Sebabatso uważa, że studiowanie nauk ścisłych wpływa na to, jak widzi i rozumie świat. Dostałam możliwość bycia w programie „Techno Girl” i nauczyłam się przez to wielu rzeczy. Gdyby więcej dziewcząt miało tę możliwość, realizacja ich marzeń byłaby na wyciągnięcie ręki. Chcę być głosem młodych ludzi i chcę im powiedzieć: Twoje marzenia są ważne, a Twoja historia musi zostać opowiedziana, dodaje Sebabatso.

Historie Zikry, Malitsietsi i Sebabatso napawają nadzieją i są godne naśladowania. Dziewczęta wzięły sprawy w swoje ręce i dążą do zmieniania świata swojego i swojej społeczności. Z pewnością wielu młodych ludzi na całym świecie powinno wziąć z nich przykład nie tylko w Dniu Afryki.

***

O Dniu Afryki 

Dzień Afryki to coroczne święto upamiętniające powołanie 25 maja 1963 roku Organizacji Jedności Afrykańskiej. Organizacja funkcjonowała niemal 40 lat. W 2002 w miejsce OJA została powołana Unia Afrykańska. Obecnie to jedna z najważniejszych i najliczniejszych regionalnych organizacji międzynarodowych zrzeszająca niemal wszystkie państwa Afryki.

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej