UNICEF Polska - Wszystkie Kolory Świata

Akcje edukacyjne

Wszystkie Kolory Świata

W jaki sposób szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? Ile kolorów ma świat? Jak wiele radości doświadczamy pomagając najbardziej potrzebującym?


Zapraszamy do udziału w jednym z najpopularniejszych projektów edukacyjno-pomocowych UNICEF - akcji WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA. To już szósta polska edycja światowego projektu, którego początki sięgają 1999 roku. Zapraszamy do niesamowitej przygody, zarówno najmłodszych przedszkolaków, uczniów w wieku szkolnym, jak ich starszych kolegów, a także nauczycieli i całe środowisko pedagogiczne. Zachęcamy również do włączenia w działania rodziców, dziadków i opiekunów, których wsparcie w tym projekcie będzie nieocenione. 

Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska

Kto może wziąć udział w akcji?
  • przedszkola, szkoły i inne placówki zajmujące się edukacją dzieci i młodzieży.
Celem projektu jest:
  • kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, 
  • pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,
  • zebranie środków na ratowanie życia dzieci w najuboższych krajach świata.
Dlaczego warto wziąć udział w kampanii? 

Odpowiedź wydaje się oczywista! Poza fantastyczną zabawą towarzyszącą szyciu szmacianych laleczek, uczestnicy projektu przyczyniają się do poprawy losu setek tysięcy dzieci na świecie. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności w dotychczasowe edycje projektu „Wszystkie Kolory Świata” udało się pozyskać blisko 3,4 miliona złotych na ratowanie życia dzieci! 

Etapy projektu:
  1. Edukacja o problemie szczepień dzieci na świecie – w oparciu o materiały dydaktyczne UNICEF, nauczyciele przybliżą uczniom sytuację ich rówieśników z innych części świata.
  2. Podróż przez kontynenty – dzieci podczas zajęć, bądź w formie pracy domowej, wybiorą kraj, z którego będzie pochodziła ich laleczka. Zbiorą jak najwięcej informacji o geografii kraju, a także o jego mieszkańcach, zwyczajach, kulturze itp. Informacje te nie tylko wzbogacą ich wiedzę, ale posłużą im do przygotowania swojej laleczki.
  3. Przygotowanie laleczek przez uczniów – uszycie laleczki jest niezwykle proste! W oparciu o szablon dostarczony przez UNICEF, dzieci przygotowują swoje charytatywne laleczki, które ubiorą i przyozdobią w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały.
  4. Dzień Wszystkich Kolorów Świata - podczas specjalnego wydarzenia zorganizowanego na terenie placówki odbędzie się prezentacja laleczek. Na ten dzień dzieci zaproszą rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecka, przekazując na ten cel darowiznę.
  5. Konkurs na „najbardziej oryginalną laleczkę”- każda realizująca projekt placówka, będzie mogła wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Nagrodą jest koncert Majki Jeżowskiej – Ambasador Dobrej Woli UNICEF dla zwycięskiej placówki.
Każda placówka, która przystąpi do projektu, otrzyma dostęp do:
  • Przewodnika online po projekcie – zawierającego propozycje scenariuszy zajęć, ciekawe materiały dydaktyczne dla nauczycieli oraz wskazówki dotyczące realizacji każdego etapu projektu. Przewodnik dostępny jest do pobrania na koncie Koordynatora w zakładce „Szkoły”, po zarejestrowaniu placówki do akcji.
  • Plakatów promujących projekt, wykrojników do przygotowania laleczek oraz kartoników – tzw. „aktów urodzenia laleczki". Zostaną one wysłane drogą pocztową po zakończeniu rejestracji do projektu.

Wersja elektroniczna materiałów dostępna jest również na koncie Koordynatora w zakładce „Szkoły”.

Po zakończeniu akcji i złożeniu raportu z jej przebiegu, placówki otrzymają dostęp do: zaświadczenia dla Koordynatora oraz Certyfikatu Społecznie Zaangażowanej Placówki w roku szkolnym 2021/2022. 
Ile trwa projekt? 

Projekt zaplanowany jest w okresie od listopada 2021 r. do końca marca 2022 r. O terminie organizacji wydarzenia decyduje placówka. Szczegółowy harmonogram dostępny jest w Regulaminie projektu.

Raport podsumowujący działania należy złożyć do końca marca 2022 r. na koncie Koordynatora. 

Rejestracja do projektu została zakończona. Wszystkim placówkom zarejestrowanym dziękujemy.


W dotychczasowych edycjach projektu w Polsce wzięło udział ponad 3 tysiące szkół! Serdecznie zachęcamy do akcji wszystkie szkoły i przedszkola, które już ją znają, a także nowe placówki, które chciałby przyłączyć się do tej niezapomnianej przygody. 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami: szkoly@unicef.pl  

Zobacz również

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej
Raport Roczny UNICEF Polska. Sprawdź, jak działaliśmy w 2023 roku

Raport Roczny 2023 UNICEF Polska

Pomimo rosnących wyzwań dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu Darczyńców docieraliśmy wszędzie tam, gdzie najmłodsi najbardziej nas potrzebowali. Efekty naszej pracy oraz obszary działań podsumowaliśmy w Raporcie Rocznym 2023 UNICEF Polska.

Więcej
10 faktów o wodzie, które warto znać

10 faktów o wodzie, które warto znać

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Szczególnie wrażliwe na jej brak są dzieci, które coraz częściej nie mają do niej dostępu. Bez wody nie da się przeżyć. Potrzebujemy nie tylko jej źródeł, ale także tego, aby były one bezpieczne i sprawdzone.

Więcej